Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

Türk Tugayı Kore’de

23.12.2007
386.170

Gemiler 21 günlük yolculuktan sonra, 16 Ekim 1950’den itibaren Kore sularına yaklaşırlar. Tugay ve Alay Komutanlarını ile karargâhları ve ikinci kafile birliklerini taşıyan Haan gemisi saat 15. 55’de Pusan limanına girer. Amerika’nın Uzak Doğu ve Birleşmiş Milletlerin Kore’deki Başkomutanı olan General Mac Artur, karargâhında bulunan Türk irtibat kurulundan bir kurmay Albay ile iki subay gemiye gelerek Tugayla ilk temasta bulunurlar ve komutana Kore Türk Silahlı kuvvetlerinin dokuzuncu Amerikan Kolordusuna bağlanmasının düşünüldüğünün haberi verilir.

Güney Kore askerî ve mülkî makamlarının temsilcileriyle halkın ileri gelenleri ellerinde Türk, Birleşmiş Milletler ve Kore bayrakları bulunan elli kadar okullu kız, biri Amerikan diğeri Güney Kore bandosu olmak üzere iki mızıka takımı tarafından karşılanırlar.

Böylece kafileler, 21 günlük bir yolculuktan sonra birer gün ara ile 18, 19 ve 20 Ekim günlerinde düzen içinde Pusan limanına çıkarlar.

Her kafile vapurdan iskeleye çıktıkça, orada hazır bulundurulan kamyonlarla istasyona gönderilir ve burada hazır bulunan trenlerle limanın 85 km . kuzey batısında ki Taegu şehrine gidilir.

Türk Tugayı 20 Ekim 1950 günü saat 15. 30’a kadar bu şehrin istasyonundan 3, 5 km . uzağında bulunan Japonlardan kalma bir kışlaya yerleşir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.