Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

Türk Tugayı Kore Yolcusu

23.12.2007
409.623

Türk Tugayı 19–20 Eylül 1950 günlerinde Etimesgut’tan İskenderun’a aşağıdaki mevcutla dört trenle hareket eder. 259 Subay, 18 Askerî memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414 er, ki toplam olarak 5090 kişi. Türk kuvvetleri ile birlikte beş kişilik bir Amerikan irtibat grubu da gider, grup şu kişilerden meydana geliyordu, Başkan Topçu Albay Gumby, üye Piyade Kurmay Yarbay Wedwer, üye istihkâm Binbaşı Munsin, üye ordu donatım Subayı Robenson, üye muharebe Yüzbaşı Lorenzo.

Ankara garına gelindiğinde mahşerî bir kalabalık vardır. Kalabalık arasında kimler yoktur ki; annesinin kucağında henüz bir belki de iki yaşındaki çocuklar, kabaran millî heyecanıyla değneğine dayana dayana gelmiş seksenlik ihtiyarlar, öğrenciler, askerlerimizin anaları, babaları, eşleri, nişanlıları, evlatları. Artık yola çıkma zamanıdır ve tren İskenderun’a doğru hareket eder, trenin her durduğu yer bir bayram havasındadır. İlk hareket edildiğinde kimse birbirini tanımazken günün ilerleyen saatlerine doğru tanışmalar ve kaynaşmalar başlar, yolda yapılan bu bayram havasındaki törenlerde kaynaşmalar biraz daha artar ve millî bir heyecan uyanır. Milletin kendilerine gösterdiği teveccüh askerlerin millî duygularını her geçen zamanda biraz daha artıracaktır. Bu millet kurtuluş savaşında gösterdiği yiğitliği bu defa evlatlarıyla Kore’de gösterecekti, kendi topraklarından, kendi insanlarından uzak bir ülkede kardeşim dediği insanlar için kurtuluşu bu defa orada o insanlara hediye edecekti. Bu yola çıkış belki de bir çoğu için geri dönüşü olmayan bir gidişti. Kaçı bunun farkındaydı, ama hepside biliyordu ki, bu milletin duaları ve teveccühleri hepsinin arkasındaydı. İskenderun’a varılır. Askerimiz İskenderun’da halk tarafından karşılanılarak ziyafetler verilir.

İskenderun’a Cumhurbaşkanı, bölgenin askerî ve mülkî büyükleriyle memurları belediye başkanları, Antakya, Dörtyol ve Mersin’den gelen halk askerimizi uğurlamaya gelmiştir.

Halkın coşkun tezahüratı ve bandoların çaldığı marşlar eşliğinde askerimiz için büyük bir tören düzenlenir.

Hareket günü gelip çatmıştır. Kolbaşı gemisi olan General Mac Ree alay kumandan muavini Yrb. Natık Poyrazoğlu kumandasında üçüncü Piyade taburu, talimgah grubu ve birkaç birliği alarak 25 Eylül akşamı denize açılır.

Rıhtıma kimse alınmadığından geminin ayrılışı sessiz sedasız olur.

İkinci olarak General Haan gemisi, Tugay, Alay karargâhıyla birinci ve ikinci taburları ve birkaç birliği alarak 26 Eylül akşamı rıhtımdan ayrılır.

Yarbay Tahsin Kurtay kumandasındaki topçu taburu ve uçaksavar bataryasından ibaret olan üçüncü grubumuz 29 Eylül akşamı Private Jonhson gemisiyle yola çıkar. Gemilere Mısır karasularına kadar birer torpidomuz refakat eder.

Yük gemilerimiz henüz gelmemiş olduklarından İskenderun’dan hareket günleri belli değildir.

Gemilerin indirme yeri Kore’nin Pusan limanı alacaktır. İskenderun Pusan arası on beş bin kilometre kadardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.