Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

29 Mayıs 1951

23.12.2007
345

Düşman gece 01. 09 civarında Topçu ve havanlarla birliklerimizi yeniden şiddetli bir ateş altına alır. Fakat büyük kayıplar vererek Büyük Vegas’ı yeniden, dördüncü defa geri alır.

Düşman bütün ileri karakol mevzilerini gittikçe şiddetlenen top ve havan ateşi altına alır. Bu arada Küçük Vegas’ta saat 01. 40 civarlarında başlayan muharebe şiddetli ateşlerle devam etmektedir. Düşman saat 02. 50 civarında ateşini iyice şiddetlendirir. Çok ağır şartlar altında muharebe etmek zorunda kalan Küçük Vegas’ta ki bölük ve takımların subay ve erlerinin yarısından fazlası şehit olmuş veya yaralanmıştır. Düşmanın top ve havan ateşleri aralıksız devam eder. Türk askeri mevzilerine girmiş olan çok üstün sayıdaki düşmanın üstüne korkusuzca atılır ve boğuşmalar başlar. Düşman sürekli takviye edildiğinden kanlı mücadele de artan şiddetle devam eder. Düşman bu müthiş ateş altında ve hücumda erirken, mevzide bir kısmı da yaralı olan askerlerimiz son bir çabayla mevzi içindeki düşmanla süngüleşmeyi sürdürür.

Bu kuşatma da birliklerin sonsuz cesaret ve fedakârlığıyla önlenir ve düşman püskürtülür. Düşman perişan halde geriye çekilmek zorunda kalmıştır. Düşman 04. 00 da 05. 15’ te taarruzlarını tekrarladıysa da her defasında geri püskürtülür.

Düşman 08. 00 de yeniden taarruza başlar, geceye sığdıramadığı taarruzlarını artık gündüz devam ettirir.

Saat 11. 00 olduğunda Türk askeri dört takımlık bir kuvvetle, topçu, havan ateşlerini ve uçakların pike hücumlarını takip ederek, büyük Vegas’a taarruza başlar. Bu takımlar büyük gayret ve fedakârlıklarıyla Büyük Vegas’ı yeniden alırlar. Ve düşmanın yaptığı karşı taarruzu püskürtürler. Düşman perişan halde kaçar ve şiddetli takip ateşleriyle ile de büyük kayıplara uğratır.

14. 30 da yeniden başlayan taarruz durdurulamaz ve 16. 18 civarında Büyük Vegas yeniden düşmanın eline geçer. Birlikler küçük Vegas’ta tutunurlar. 19. 30 da başlayan yeni bir muharebeyle düşman büyük Vegas’tan yeniden sürülür.

Vegas’taki birlikler çok kayıp vermişler ve bitkin hale gelmişlerdi. Bunların geriye alınmaları zorunlu olur. Saat 21. 30’ da Vegas’taki birlikler, ateş altında oldukları halde düşmana sezdirmeden, şehit ve yaralılarını sırtlarında taşıyarak asıl savunma

mevziinin gerisine tamamen çekilirler. Keşif kolları düşmanla temasta kalır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.