Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

11 Nisan 1951

23.12.2007
922

Bugün 11. Bölük 411 rakımlı tepeyi, 9. Bölük 206 rakımlı tepeyi ve 411 rakımlı tepe arsındaki tepeleri alır. Daha sonra da hep birlikte 306 rakımlı tepe alınır.

O GÜNLERİ ALBAY DORA ŞÖYLE ANLATIYOR:

“ Çavuş Mehmet Şahin ve Zeynel Karabulut dağ kurallarını bile gölgede bırakan bir cesaret ve çeviklikle hedeflerine varmışlardı ki, o anda ikisi de yaralandı ve takatları kesildiği için sendeleyerek aşağıya doğru kaydılar. Allah onları korumuş ve uçurumun kenarında kalmışlardı.

Şahin çavuşun parmaklarından yaralandığını ve Zeynel Karabulut’un parçalanan elbisesinin her tarafından kanlar aktığını görmüştüm. Her ikisine de tabur sargı yerine gitmelerini söylediğim zaman Zeynel’in gözleri yerinden fırlamış yüzü hırs ve kinden kıpkırmızı bir hâl almıştı. Sanki çatacak bir yer arıyordu. Bu sırada arkadaşlarının atılan bombalardan sakınmak maksadıyla geri çekildiklerine sinirlenen Zeynel o yaralı hâli ile şöyle haykırmıştı” Arkadaşlar Türk geri gitmez, Kunuri’ de ölen arkadaşlarımızın henüz intikamını almadık nereye gidiyorsunuz?”, diye bağırıyordu. Kendisine sükûnet tavsiye ederek geriye, sargı mahalline gitmesini bir daha emretmiştim. Zeynel adeta bana karşı gelircesine “Komutanım beni kendi hâlime bırak, bu tepelerdekileri gebertmeden ve bu tepeyi almadan bir adım dahi geri gitmem”, dedi ve cevabımı beklemeden yerinden fırladı ve paçasından şakır şakır akan kanlarına bakmadan avının üzerine atılmış kudurmuş bir panter gibi saatlerce önünde mücadele ettiğimiz kayadan müteşekkil ateş ve ölüm kalesine tek başına tekrar tırmanmaya başlamıştı. Bu durum karşısında tüyleri diken gibi olmuş ben de o anda kendimden geçmiş olarak bu kahramanlar kahramanı, bu mübarek erimin yarattığı bu canlı tabloyu seyre dalmıştım. Bu kahraman erimi göre göre feda edemezdim hemen arkasından koşarak kendisine yetiştim, biraz da çekiştirerek geriye doğru sürükledim. Zeynel haline bakmadan “yalvarırım sana komutanım bırak beni de şunlara kim olduğumuzu gösterelim. Ben kendisini o tepeyi alacağımız sözünü vererek onun sargı yapma yerine gitmesini istedim, yanaklarından da öperek onu ikna ettikten sonra sargı yerine gönderebilmiştim”.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.