Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

28 Mayıs 1951

23.12.2007
1.145

Doğu ve Batı Berlin muharebe ileri karakollarına yaklaşmakta olan düşman bölüğü, şiddetli ateş altına alınsa da ilerlemeye devam eder. Düşman püskürtülerek 3. Tabur bölgesine yapmakta olduğu ateş hafifletilir.

Düşman Vegas’ı sislemesiyle birlikte Türk topçusu sis bölgesinin arka kısımlarını ateş altına alır. Düşman bu şiddetli ateşler sonucunda Vegas’ın güneyine kaymaya başlar Türk topçusu Vegas’ı üç taraftan topçu ateşi altına alır ve düşmanın ilerlemesi yavaşlatılır.

Saat 21. 23 civarında 7. Bölük Büyük Vegas mevzilerini bir hücumla geri alır. Fakat düşman geri çekilmemiş yakınlara tutunmuştur. Saat 21.52 civarlarında düşman yeniden Vegas mevzilerini sisleyerek şiddetli bir ateşe başlar. Bu arada Türk ve Amerikan topçusu da ateşini şiddetlendirir. Bu şiddetli ateş düşmanı sarsar ve çekilmeye başladığı sırada yeniden tertiplenip Büyük Vegas’a hücum ederek tekrar alır. 7. Bölük ve 3. Bölük tekrar taarruza başlar, 15 dakika süren çok kanlı bomba, süngü ve yakın muharebelerle Büyük Vegas tekrar alınır. Düşman uzaklaştırılamamıştır, saat 23. 06 civarında hücuma kalkar ve Büyük Vegas’ı üçüncü defa geri alır. Cephede cephane azalmış ve cephanenin cepheye gitmesi bu şiddetli ateşler altında çok zorlaşmıştır.

7. Bölük pekiştirilmiş kuvvetleriyle saat 23. 28 civarında yeni bir hücum ile Büyük Vegas’ı düşmandan geri alır ve düşman püskürtülür.

Vegas muharebe ileri karakolunda muharebeler, süngü hücumları ve boğuşmalar şeklinde olur. Düşman, kayıplarına bakmadan hücum eder. Türk askerleri de kendilerinden kat kat fazla olan yer yer on misline kadar çıkan düşmanla inanılmaz dereceye varan cesaret ve kahramanlıkla çarpışır, süngü ve bomba ile düşmanı püskürtür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.