Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

Türkiye’nin Kore Savaşı’n daki yardımı olmasaydı Güney Kore olmazdı

18.07.2019
1.355
Türkiye’nin Kore Savaşı’n daki yardımı olmasaydı Güney Kore olmazdı

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Deniz Kurmay Albay Jaesic Park, “O zaman ki yardım olmasaydı şimdiki Güney Kore olmazdı. Halkımız Türk halkına her zaman müteşekkirdir.” dedi

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Deniz Kurmay Albay Jaesic Park, Güney Kore kaynaklarına göre Türkiye’nin Kore Savaşı’na katılan 16 ülkeden asker sayısı bakımından dördüncü, kayıp verenler bakımından üçüncü, yaralı ve ve savaş esirleri dahil toplam zayiat bakımından üçüncü sırada olduğunu belirterek, “O zaman ki yardım olmasaydı şimdiki Güney Kore olmazdı. Halkımız Türk halkına her zaman müteşekkirdir.” dedi.

Güney Kore’nin Ankara Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Park, 15 Haziran 1950’de başlayıp 27 Temmuz 1953’te sona eren Kore Savaşı’nda tarafların kayıplarını ve Türkiye’nin ülkesine verdiği desteği AA muhabirine değerlendirdi.

Türkiye’nin Kore Savaşı’nda ülkesine verdiği desteğin unutulmaz olduğunu vurgulayan Park, savaşa Türkiye’nin 4 tugayla toplamda 21 bin 212 askerle katıldığını belirtti.

Park, savaşta 40 bin 670 Birleşmiş Milletler (BM) askeri, 137 bin 899 Kore askeri olmak üzere Güney Kore tarafında toplam 178 bin 569 askerin, Kuzey Kore tarafında ise 508 bin 797 askerin hayatını kaybettiğini söyledi.

Ölü, yaralı ve kayıplar göz önünde bulundurulduğunda Güney Kore’nin toplam 600 bin civarında zaiyat verdiğini söyleyen Park, “BM’den gelenler de yaklaşık 150 bin kişi. Bizim tarafta toplam ölü ve yaralı yaklaşık 700 bin civarındaydı. Karşı tarafın zaiyatı ise daha fazla oldu. Kuzey Kore ve Çin ordusundan yaklaşık 1,5 milyon kişi ölmüş ya da yaralanmıştı.” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.