Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

60. Yılında Kore Savaşı

60. Yılında Kore Savaşı

Türkiye’nin Kore Savaşı’na dahil oluşunun 60 yılı doldu. Gerekli miydi biliyorum ama o gün için gitmeye can atanlar, vatan kurtaracağız gitmeliyiz diyenler çok olmuş.

Kore Savaşı, Amerikan doyumsuzluğunun bir eseri. 2. Dünya Savaşı sonrası Sovyetler Birliği ve ABD nasıl bölüştüklerini bilmediğim bir şekilde Japonya’nın elinden alınan Kore toprakları parçalıyorlar ve bir süre sonra yerel hükümetler kurarak sadece olanları gözlüyorlar. İşte olay bundan sonra büyüyor.

Sonra kurulan bu iki kardeş ülke arasında anlaşmazlıklar baş gösteriyor ve Amerika, güdümündeki Güney Kore’ye malzeme yardımı yapmaya karar veriyor. Sonra ABD bir tasarı hazırlıyor ve Birleşmiş Milletlere sunuyor. Tasarı kabul ediliyor ve Kuzey Kore saldırgan ilan ediliyor. Kuzey Kore’den en kısa sürede birliklerini eski sınır olan 38. enlemin kuzeyine çekmesini istiyor. Kuzey Kore ise tınlamıyor bile. Bunun üzerine 27 Haziran 1950 tarihinde BM’de Güney Kore’ye yardım kararı alınıyor. Bundan sonra coniler canhıraş kardeşlerini kardeşlerinden korumaya girişiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.