Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

Türkiye’nin Kore Savaşı desteği övgü aldı

ABD’nin 1802 yılında kurulan en önemli Askeri Akademisi’nde öğrenim gören Kore asıllı Amerikalı öğrenciler tarafından düzenlenen programda, Türkiye’nin Kore Savaşı’nda gösterdiği büyük destekten ve cesaretten övgü ile söz edildi. West Point Akademisi’nde düzenlenen programa Askeri Ateşe Binbaşı Deniz Ay, Yurt Dışında Yaşayan Vatandaş Danışma Kurulu Üyeleri İbrahim Kurtuluş ve Ali Çınar da katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Kore-Amerikan İlişkileri Semineri(KARS) kurucu Başkanı Ryung Suh, Amerika ve Birleşmiş Milletler’e bağlı güçlerin, hiç bilmedikleri bir ülkeye gelerek, Güney Kore’yi kurtarmalarından dolayı Güney Kore halkı olarak şükran duyduklarını belirtti. ABD’de Kore Gazileri ile çok yakın ilişkide olduklarını ve her zaman yaptıkları fedekarlığı unutmayacaklarını belirten Suh, “Askeri akademide okuyan çocuklarımız, iki ülke arasındaki ilişkinin güçlenmesinin teminatıdır” dedi.

-GÜNEY KORE’NİN BUGÜNLERE GELMESİNDE TÜRKİYE’NİN ROLÜ BÜYÜK-

West Point’deki Kore Öğrenci Derneği Başkanı Yongwa Ha ise Kore Savaşı’nda General Douglas McArthur’un West Point’ten mezun olduğunu belirterek, savaştaki liderliğini asla unutmayacağız dedi.
Güney Kore New York Başkonsolosu Kyung-Keun Kim ise, Güney Kore’nin bugünlere gelmesinde Amerika ve Türkiye dahil olmak üzere, Bilreşmiş Milletler güçlerinin rolünün büyük olduğuna dikkat çekerek, Güney Kore’nin birçok endüstri dalında çok büyük firmalara sahip olduğunu söyledi. Güney Kore ve Amerika ilişkilerinin önemine de değinen Başkonsolos Kim, Amerika’da yaşayan yarım milyon Koreli’nin Kore Savaşı’nı unutamadağını belirtti.

-TÜRKİYE GERÇEK BİR MÜTTEFİK-

New York’ta geleneksek olarak düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü’ne her yıl aralıksız olarak katılan Kore Gazileri adına bir konuşma yapan Sal Scarlato, Türkiye’nin gerçek bir müttefik dost olduğunu belirterek teşekkür etti. Programda, Kore Savaşı ile ilgili film gösterisinde, Türk askerlerinden de kesitler göstermesi, Binbaşı Deniz Ay, İbrahim Kurtuluş ve Ali Çınar için duygulu anların yaşanmasına neden oldu. West Point’teki üst düzeydeki Askeri Yöneticiler ile beraber oturan Türk Grubu Kore öğrencilere ufak bir tarih dersi vererek, Türkiye’nin Kore Savaşı’nda 724 asker şehit ve 2 bin 413 gazi verdiğini belirtti.
Yurt Dışında Yaşayan Vatandaş Danışma Kurulu Üyesi İbrahim Kurtuluş, Kore Gazileri’nin Haziran ayında Güney Kore’ye giderek belirli bir ziyarette bulunacağını belirterek, Kore Gazileri’nin Türk askeri sayesinde gece rahat uyuduklarını, savaşın Türkiye’nin büyük desteği ile kazandıklarını çok iyi bildiklerini söyledi. “New York bölgesinde hemen hemen tüm programlarına katılıyor ve destekliyoruz” diyen Kurtuluş, Türk ve Kore halkları arasında gerçek bir kan kardeşliğin yattığını belirtti. Kurtuluş, Türkiye’nin savaşta 4’üncü en büyük kayba uğrayan ülke olduğunu hatırlattı.

-GENERAL WALKER’IN KONUŞMASINI HATIRLATTI-

Kurtuluş, Kore savaşında 167 askerimizinde kayıp olduğunu hatırlatarak, Sosori şehrinde madalya töreni için Tugayımıza gelen 8. Ordu Komutanı General Walker uzun konuşmasına şöyle başladığını hatırlattı:
?Kahraman Türk evlatları: Size şahsım, ordum ve Amerikan milleti adına teşekkür etmek için gelmiş bulunuyorum. Görevinizi fedakârane bir şekilde yaptınız. Eğer sizin düşmanı durdurmak için kahramanca çarpışmanız ve mukavemetiniz olmasaydı, ordum kuşatılarak çok zor durumlara düşecek, belki de imha edilecekti.?

-“KORE SAVAŞI, TÜRKİYE’NİN BARIŞA KATKISININ EN GÜZEL ÖRNEĞİ”-

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaş Danışma Kurulu Üyesi Ali Çınar, geçen sene yaptıkları 23 dakikalık Türkiye’nin önemini anlatan Kore Savaşı videosunu bu sene Kore Gazileri programlarında da dağıtmaya devam edeceklerini açıkladı. “Görülüyor ki West Point’te yetişen askeri öğrenciler bile, Türkiye’nin Kore Savaşı’ndaki önemini az biliyor” diyen Çınar, Türkiyenin PR sorunun çözülmesi için bu tür etkinliklere katılınılması ve eğitimin şart olduğunu altını çizdi. Çınar, Güney Kore şehri olan Kumyagajangni’de “Türk Zafer Anıtı” ve Pusan’da Birleşmiş Milletler Mezarlığı’nda “Türk Şehitliği” bulunduğunu belirterek, Kore Savaşı, Türkiyenin barışa ve insanlığa katkısının en güzel örneklerinden biri olduğunun altını çizdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.