Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

Kore şehitleri New York’ta anıldı

ABD ‘nin New York kentinde ”Kore Savaşını ve Şehitlerini Anma Töreni ” düzenlendi.

 

Battery Parkı ‘ndaki ”Evrensel Asker” anıtı önünde düzenlenen anma törenine, Kore gazisi Mustafa Koçyiğit , Türkiye ‘nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Türkiye ‘nin BM Daimi Temsilciliği Askeri Danışmanı Albay Kadir Dikmensoy, Konsolos Yardımcısı Başar Şen, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF ) Başkanı Kaya Boztepe ve TADF danışmanı İbrahim Kurtuluş başkanlığında Türk heyeti katıldı.

Kore Savaşının 58. Anma Yıl Dönümünde New York ‘ta bu yıl Amerikan, Güney Kore ve Türk dernekleri işbirliğinde 8. kez düzenlenen törene Amerikalı , Güney Koreli , Türk yetkililer ile Kore gazileri ve şehitlerinin yakınları katıldı.Törende Fatih Camisi imamı Ahmet Üçetürk de Kore şehitleri ile dünya barış ve birliği için dua etti.

ABD Kore Gazileri Derneği Başkanı Joseph Calabria törende yaptığı konuşmada, Türk toplumuna verdikleri destekten dolayı teşekkür etti ve bu yıl Türk Günü Yürüyüşü ‘ne katılmaktan büyük onur duyduklarını söyledi. Kore Savaşı ‘nın asla unutulmayacağını söyleyen Calabria , Güney Kore ‘nin bugün özgürlük ve demokrasi ülkesi olduğunu vurguladı. Kuzey Kore ‘de geçen hafta nükleer tesislerle ilgili olarak gazetelere çıkan haberlerin doğru olmasını umut ettiğini belirten Calabria , ”İnşAllah bir gün Kore birleşir” dedi.

”kahramanLARIN kahramanI TÜRK ASKERLERİ ”

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da yaptığı konuşmada Türk askerlerinin başta Güney Koreli ve Amerikalı askerler olmak üzere 20 BM ülkesinin askerleriyle birlikte omuz omuza Güney Kore ‘nin bağımsızlığı, özgürlüğü ve dünya barışı için savaştıklarını vurguladı.

Türkiye ‘nin 5 bin 453 asker gönderdiği savaşta 717 şehit verdiğini ve 2 bin 246 askerinin gazi olduğunu anımsatan Samsar, Türk askerlerinin ABD birliklerini kuşatmadan ve ölümden kurtardığını da vurguladı.Konuşmasında BM birliklerinin komutanı General Douglas Macarthur ‘un Türk askerleriyle ilgili sözlerinden alıntı yapan Samsar, BM komutanının ”Türk askeri kahramanların kahramanıydı, cephanesi bittiği zaman bile süngüsünü takarak yüz yüze savaşta büyük başarılar gösterdi. Şehitlerini geride bırakmadı. Yaralılarını da ne kadar zor olursa olsun sırtına alıp savaş meydanından çıkarttı” şeklindeki sözlerini anımsattı.

Samsar, Türkiye ‘nin Güney Kore ile arasındaki coğrafi uzaklığa rağmen dostluğa dayalı ilişkileri olduğunu ve ABD ile de güçlü müttefikliğe dayalı stratejik ortaklık yürüttüklerini ve bu ilişkilerin daha da güçleneceğine inandığını söyledi.

Samsar daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Kore Savaşının Türk tarihinde önemli bir yeri olduğunu belirterek, Türkiye ‘nin ilk kez Kore ‘de uluslararası bir harekata katıldığını anımsattı. Samsar, Türkiye -Güney Kore ilişkilerinin bugün bu kadar dostça olmasının temel nedenlerinden birinin de yine Kore Savaşı olduğunu belirterek, bu yılki törene bir Türk gazisinin katılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu ‘nu (TADF ) temsilen törende bir konuşma yapan İbrahim Kurtuluş da Müslüman nüfusa sahip laik Türkiye ‘nin ABD ve Güney Kore ile ilişkilerinin her zaman büyük dostluk ve ortaklık temelinde süreceğini ve Kore Savaşının asla unutulmayacağını vurguladı.

Güney Kore Büyükelçisi Kyung Keun Kim de konuşmasında Kore Savaşında kendileriyle birlikte ”demokrasi ve özgürlük için” savaşan başta ABD ve Türkiye olmak üzere tüm ülkelere bir kez daha teşekkür etti. ABD ‘de 2 milyondan fazla Güney Kore ‘linin yaşadığını söyleyen Kyung , Kore Savaşının ABD -Güney Kore arasındaki ortaklık ilişkilerinin de bir simgesi olduğunu söyledi.

Tören ”Evrensel Asker” anıtına çelenk konulmasıyla sona erdi .

KORE GAZİSİ KOÇYİĞİT

Törene Türkiye ‘den katılan ve büyük alkış alan Kore gazisi 77 yaşındaki Mustafa Koçyiğit gazetecilerin soruları üzerine, 1951-1953 tarihleri arasında Kore Savaşına katıldığını, savaşta askeri Polis kademesinde görev aldığını söyledi.

Terhis edildikten sonra Polis olduğunu ve 24 yılın ardından emekli olduğunu anlatan Koçyiğit , bir soru üzerine ”Kore ‘de elbette çatışmaya girdim, savaşa gidince çatışmaya girmemek mümkün değil, ama her savaşa giren ölmez, savaş o kadar zor bir şey de değil, korkacak bir şey de değil, insanın imanı olduğu müddetçe insan her türlü sıkıntıya katlanabilir. Ama ben düşmanım da olsa hiç kimsenin savaşa katılmasını istemem” diye konuştu.

Savaşın ardından kendisine önerilen ABD Vatandaşlığını geri çevirdiğini anlatan Koçyiğit , ”Onlara ben vatanımı kimseye değişmem, kusura bakmayın dedim ve yurdumuza döndük” dedi.

Koçyiğit , ABD ‘de ilk kez böyle bir törene katıldığını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.