Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

Hürriyetim

50 yıl önce Kore’de ateşkes ilan edildiğinde Türk birliğinin verdiği şehit sayısı 721’di. Şehitlerden 463’ü Güney Kore’nin Pusan kentindeki Birleşmiş Milletler Şehitliği’ne defnedilmişti. Güney Kore hükümeti, ateşkesin 50. yılı kutlamalarında misafir etmek için bu şehitlerin ailelerini arıyor.

GEÇTİĞİMİZ yıl Dünya Futbol Şampiyonası dolayısıyla TRT ekibiyle birlikte Güney Kore’ye davet edildiğimizde, ziyaret etmeyi düşündüğümüz yerlerin başında doğal olarak Pusan’daki Birleşmiş Milletler Şehitliği de yer alıyordu. Koreli mihmandárlarımız eşliğinde bir öğle vakti Pusan dağlarının eteklerindeki geniş bir düzlükte kurulmuş bulunan Şehitlik’te aldık soluğu. İçinde küçük bir mescitle kilisenin de yer aldığı son derece bakımlı bir mezarlıktı burası. Direklerde, Kore Savaşı’na katılmış ülkelerin bayrakları dalgalanıyordu ve her ülkeye ayrı bir yer tahsis edilmişti.

İngiliz, Fransız, Kanadalı, Avusturalyalı, Danimarkalı ve Amerikalılar’ın yanısıra Türk askerleri için de geniş bir yer ayrılmıştı. Uzun süre mahzun bir ruh haliyle mezarların arasında dolaşmış ve Türkiye’ye yaklaşık 10 bin kilometre uzaktaki bu topraklarda yatan insanların kitabelerini okumuştuk.

Gitmeden önce CNN Türk’te Kore Savaşı ile ilgili bir belgesel izlediğimiz için, o topraklarda yatan insanların ailelerinin neler hissettiğini de kaydetmiştik zihnimizin bir tarafına. Özellikle, gazeteci Yazgülü Aldoğan‘ın, ‘‘Kore Savaşı’nda şehit düşen babamın mezarını görmeyi çok isterim’’ mealindeki sözleri hayli etkilemişti bizi. Öyle ki, mezarların arasında Yazgülü‘nün babasını da aramıştık uzunca bir süre.

Kaynak : 27.02.2003 Hürriyet gazetesi İnternet sayfası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.