Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

Güney Kore Başkanı Han, Kore Şehitleri Anıtı’na Çelenk Koydu

Şeref defterini imzalayan Başbakan Han, kendi kaleminin azizliğine uğradı. Han, gazilerle tokalaşmadan önce bir süre eline bulaşan mürekkebi silmeye çalıştı.

Resmî bir ziyaret için Ankara‘da bulunan Güney Kore Başbakanı Han Seung-Soo, Kore Savaşı’nda şehit düşen Türk askerlerinin anısına yaptırılan anıtı ziyaret ederek çelenk koydu.

Anıtkabir ziyaretinin ardından anıtın bulunduğu Kore Parkı’na gelen Başbakan Han, burada Kore gazileri tarafından karşılandı. Gazilerle tek tek tokalaşan Han, anıta çelenk koydu. Saygı duruşu ve iki ülke marşlarının çalınmasının ardından konuşma yapan Han, Kore gazileriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Güney Kore Başbakanı, Türkiye’yle aralarındaki 8 bin kilometrelik mesafeye rağmen iki halkın kardeş gibi olduğunu söyledi. Başbakan Han, Türkiye’ye gelir gelmez uzun zamandır görüşmediği fakat çok yakın eski dostların evindeymiş gibi kendini rahat hissettiğini vurguladı. Türk askerinin Kore’deki zaferlerle dünya barışına giden önemli bir noktayı koruduğunu söyleyen Başbakan Han Seung-Soo, “Türk askerinin göstermiş olduğu çok kıymetli fedakârlık Kore halkı tarafından hiç unutulmamaktadır. Bugünkü Korelilerlin yaşadıkları özgürlük ve zenginliğin temelinde Türk askerlerin fedakârlığının rolü olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

Güney Kore Başbakanı Han, 2002 yılındaki Dünya Kupası’nda iki ülke futbolcu ve taraftarlarının bir arada bulunmasının dünyaya örnek olduğunu ifade ederek, “O günkü manzara Türkiye ile Kore’nin bugünü ve yarınını temsil etmiştir” dedi. Han, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin birçok ülkeyi kıskandırdığını da sözlerine ekledi.

 

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Emekli Albay Feridun Çelenk, Kore gazileri adına Güney Kore Başbakanı Han’a bir şilt verdi.

 

BAŞBAKAN HAN KENDİ KALEMİNİN AZİZLİĞİNE UĞRADI

 

Konuşmasının ardından şeref defterini imzalayan Han Seung-Soo, Kore’de canını feda eden Türk askerlerini hürmetle yad ettiğini belirterek, “Kore ve Türkiye arasındaki kardeşliğin sonsuza dek devam etmesini diliyorum” diye yazdı. Başbakan Han, defteri imzalarken kullandığı kalemin azizliğine uğradı. Ellerine mürekkep bulaşan Han, gazilere veda etmeden önce bir süre ıslak mendilin gelmesini bekledi. Ellerindeki mürekkebi temizleyen Han, Kore gazileriyle tokalaşarak alandan ayrıldı.

 

Türkiye, NATO‘ya üyelik sürecinde Kore’ye Birleşmiş Milletler komutasına 5 bin 90 kişilik birlik göndermişti. Kore’de büyük kahramanlıklar gösterdiği müttefik ülkeler tarafından da dile getirilen Türk birliği, savaşta 741 şehit verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.