Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

KORE SAVAŞI´NIN 48. YILDÖNÜMÜ – Dr. Nurettin AKMAN

28.04.2010
661
SN. BAŞKAN
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;

ASKERİ VE SİYASİ TARİHİMİZDE ÖNEMLİ BİR YERİ BULUNAN KORE SAVAŞI’NIN BAŞLAMASININ 48 NCİ YILDÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE ŞAHSIM ADINA SÖZ ALMIŞ BULUNUYORUM. YÜCE HEYETİNİZİ SAYGI İLE SELAMLIYORUM.
KORE “SABAH ÜLKESİ” ANLAMINA GELMEKTEDİR. KORE YARIMADASI JEOPOLİTİK DURUMU NEDENİYLE ASIRLARDAN BERİ ÇATIŞMA VE SAVAŞ ALANI OLMAKTAN KURTULAMAMIŞ, BU SAVAŞLARIN HER BİRİNDE YABANCI KUVVETLER ÇARPIŞMIŞ VE HER DEFASINDA YENİLEN EZİLEN KORE HALKI OLMUŞTUR. KORE TOPRAKLARI ÇİN’İN, JAPONYA’NIN VE RUSYA’NIN TARİH BOYUNCA İLGİ ALANI OLMAKTAN KURTULAMAMIŞTIR.
KORE HARBİ; İSTİLAYA UĞRAMIŞ BİR ÜLKENİN ÖZGÜRLÜĞÜ UĞRUNDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN İLK MÜŞTEREK SİLAHLI KARŞI KOYMASIDIR.

SN. BAŞKAN
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;

SAVAŞ ÖNCESİ KORE’DEKİ DURUMU ŞÖYLE ÖZETLEYEBİLİRİM.
1945 YILINDA, ABD İLE SOVYETLER BİRLİĞİ ARASINDA YAPILAN BİR ANLAŞMAYA GÖRE İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONRASINDA KORE, ABD, SOVYETLER BİRLİĞİ, İNGİLTERE VE ÇİN’İN ORTAK VESAYETİ ALTINA GİRECEKTİ. POSTDAM KONFERANSI’NDA SOVYETLER BİRLİĞİ UZAK DOĞU’DAKİ SAVAŞA KATILMAYA KARAR VERİNCE, ASKERİ HAREKAT BAKIMINDAN KORE TOPRAKLARI 38 İNCİ ENLEM ÇİZGİSİ İLE İKİYE AYRILDI. BU ÇİZGİNİN KUZEYİ SOVYETLER BİRLİĞİ’NİN GÜNEYİ DE ABD’NİN ASKERİ HAREKÂT SAHASI OLARAK KABUL EDİLDİ. SAVAŞIN SONUNDA KORE, KUZEYİ SOVYETLER BİRLİĞİ GÜNEYİ DE ABD’NİN İŞGALİ ALTINDA OLMAK ÜZERE FİİLEN İKİYE BÖLÜNMÜŞTÜ.
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN ÇABALARI BU İKİ KORE’NİN BİRLEŞMESİNE İMKAN VERMEDİ. 1948 YILINDA HER İKİ KORE’DE YAPILAN SEÇİMLER SONUCU, KORE KUZEY VE GÜNEY OLMAK ÜZERE İKİYE BÖLÜNDÜ.
GÜNEY KORE’DEKİ VE JAPONYA’DAKİ ABD VARLIĞI, SOVYETLER BİRLİĞİ VE K.ÇİN’İ RAHATSIZ EDİYORDU. BU İKİ DEVLETTEN DESTEK ALAN K.KORE 25 HAZİRAN 1950 TARİHİNDE ANİDEN SALDIRIYA GEÇEREK G.KORE’Yİ İŞGALE BAŞLADI. BUNUN ÜZERİNE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ K.KORE’YE KARŞI ASKERİ MÜDAHALEDE BULUNMA KARARI ALDI.
BM’NİN SAVAŞ ÇAĞRISINA OLUMLU CEVAP VEREN TÜRKİYE, İÇİNDE BULUNULAN DURUM DA DİKKATE ALINARAK TBMM’NİN 30 HAZİRAN 1950 TARİHLİ OTURUMUNDA GÜNEY KORE’YE ASKER GÖNDERME KARARI ALDI. 25 TEMMUZ 1950’DE İSE ALINAN KARAR DOĞRULTUSUNDA GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI KORE’YE GÖNDERİLMEK ÜZERE; 1 KOMUTANLIK KARARGAHIYLA 3 PİYADE TABURUNDAN VE GEREKLİ YARDIMCI BİRLİKLERDEN MEYDANA GELEN 1 TUGAY İLE 241NCİ PİYADE ALAYI GÖREVLENDİRİLMİŞ OLDU. KURTULUŞ SAVAŞI’NDAN BERİ SAVAŞ ALANLARINA GİRMEMİŞ OLAN TÜRK ASKERİ, KORE SAVAŞI’NDA DESTAN DENEBİLECEK KAHRAMANLIK ÖRNEKLERİ VERMİŞTİR. BU SAVAŞ TÜRKİYE’NİN 1952 YILINDA NATO’YA ALINMASINDA DA ÇOK ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMIŞTIR.
KORE SAVAŞI’NA 16 ÜLKE ASKERİ BİRLİK İLE 6 ÜLKE İSE TIBBİ YARDIM ARAÇLARIYLA KATILMIŞLARDIR. İLK KAFİLESİ 25 EYLÜL 1950 TARİHİNDE İSKENDERUN LİMANINDAN HAREKET EDEN, TUĞGENERAL TAHSİN YAZICI’NIN EMİR VE KOMUTASINDAKİ 5083 KİŞİLİK TÜRK TUGAYI 18 EKİM 1950 TARİHİNDE KORE’NİN GÜNEYİNDEKİ PUSAN LİMANINA ULAŞMIŞTIR. TÜRK TUGAYI İKİ GÜN SONRA KUZEYDEKİ TAEGU ŞEHRİNE İNTİKAL EDEREK BM KUVVETLERİ’NE KATILMIŞTIR.
KORE’DE SAVAŞAN HER TÜMENİN BİR KAPALI İSMİ VARDI. TÜRK TUGAY’INA DA NORTH-STAR (KUZEY YILDIZ-KUTUP YILDIZI) İSMİ VERİLMİŞTİ.

DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;

25 HAZİRAN 1950’DE 38 İNCİ PARALELİ AŞARAK G.KORE’YE SALDIRAN K.KORE KUVVETLERİ, G.KORE’NİN BÜYÜK BİR KISMINI ELE GEÇİRMİŞTİR. G.KORE’NİN ELİNDE SADECE PUSAN-TAEGU KÖPRÜBAŞI KALMIŞTI. BU SALDIRI KARŞISINDA; ABD BİRLİKLERİ VE DİĞER BM KUVVETLERİ SAVAŞA MÜDAHALE EDEREK DURUMU TERSİNE ÇEVİRMİŞ, K.KORE ORDUSU BOZGUNA UĞRAYARAK GERİ ÇEKİLMİŞTİR. BM KUVVETLERİ KUZEYE İLERLEYEREK ÇİN(MANÇURYA) SINIRINA KADAR DAYANMIŞLARDIR. BU GELİŞMELER KARŞISINDA K.ÇİN, SAVAŞ İÇİN YIĞINAK YAPMAYA BAŞLAMIŞTIR.
27 KASIM 1950 TARİHİNDE DÜŞMANLA İLK TEMASI SAĞLAYAN TÜRK TUGAY’I SAVAŞIN SONA ERDİĞİ 27 TEMMUZ 1953 TARİHİNE KADAR; SAVAŞ AZİM VE İRADESİNİ KORUYARAK, KORE SAVAŞININ HER SAFHASINDA HER TÜRLÜ MUHAREBE HAREKÂTINA KATILMIŞ ÜZERİNE DÜŞEN TÜM GÖREVLERİ EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRMİŞTİR. TÜRK TUGAYI’NIN İCRA ETTİĞİ MUHAREBELERDEN; KUNURİ, KUMYANGJANG-Nİ, SEUL SAVUNMASI VE VEGAS MUHAREBELERİ SAVAŞIN KADERİNİ DEĞİŞTİREN ÖNEMLİ MUHAREBELERDİR.

DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;

KORE’DE SAVAŞAN TÜRK TUGAY’I, SAVAŞIN KADERİNİ DÖRT KEZ DEĞİŞTİRMİŞTİR. KUNURİ VE KUMYANGJANG-Nİ MUHAREBELERİ İLE YENİLMEZ DİYE NİTELENEN K.ÇİN ORDULARINI YENEREK BM KUVVETLERİNİ BÜYÜK BİR HEZİMETTEN KURTARMIŞ VE BM ORDULARININ KORE’Yİ TERK ETME DÜŞÜNCESİNDEN VAZGEÇMESİNİ SAĞLAMIŞTIR. SEUL(SOSARİ) SAVUNMASI İLE BAŞKENT SEUL’ÜN DÜŞMAN ELİNE GEÇMESİNE MANİ OLMUŞ, VEGAS MUHAREBESİ İLE DE ATEŞ-KES ANLAŞMASININ YAPILMASINI SAĞLAMIŞTIR.
BU MUHAREBELERDEKİ BAŞARISI SEBEBİYLE TUGAYIMIZ, KORE CUMHURBAŞKANLIĞI BİRLİK NİŞANI, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ KONGRESİNDE “MÜMTAZ BİRLİK MADALYASI VE BERATI” AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ CUMHURBAŞKANLIĞI’NCA “LOGİEN OF MERİT” NİŞANI İLE TALTİF EDİLMİŞTİR.
KORE SAVAŞLARINDA TÜRK TUGAYINDA 741 ASKER ŞEHİT OLMUŞ 2147 Sİ YARALANMIŞTIR. 234 ASKERİMİZ ESİR DÜŞMÜŞ. 175 ASKERİMİZ İSE KAYIP OLMUŞTUR (KORE’DE ŞEHİT OLAN ASKERLERİMİZİN İSİMLERİ ANKARA’DAKİ KORE ANITI’NDA YER ALMAKTADIR). KORE’YE GİDEN ASKERLERİMİZDEN 25 EYLÜL 1950 – 27 TEMMUZ 1953 TARİHLERİ ARASINDA SAVAŞA İŞTİRAK EDENLER 1005 SAYILI KANUNLA “GAZİ” ÜNVANINI ALMIŞLARDIR.
ÇİNLİLER ESİR KAMPLARINDA ESİRLERE HER TÜRLÜ YALAN, ŞAŞIRTMA, KORKUTMA VE İŞKENCE METOTLARI UYGULAYARAK BEYİN YIKAMA FAALİYETLERİ SÜRDÜRMÜŞLERDİR. ESİR KAMPLARINDAKİ OLUMSUZ HER TÜRLÜ ŞARTLARA EN İYİ DAYANAN TÜRKLER OLMUŞTUR. AMERİKALI ESİRLERİN % 50’ Sİ BU KAMPLARDA ÖLMÜŞTÜR. ESİR KAMPLARINDA ÖLEN TÜRK ASKERİ OLMAMIŞTIR. ÇÜNKÜ ESİR OLAN TÜRK ASKERLERİ BU KAMPLARDA DİRENÇLERİNİ KAYBETMEDİLER, EMİR VE KOMUTA ZİNCİRİNİ HİÇBİR ZAMAN BOZMADAN, ASKERİ DİSİPLİNİ HER ZAMAN MUHAFAZA ETMİŞLERDİR. DİSİPLİN, DAVRANIŞ VE TEŞKİLATLANMA NOKSANI, KÖTÜ YAŞAM KOŞULLARI VE KÜLTÜR GİBİ NEDENLERDEN DOLAYI ESİR KAMPI YAŞAMINA AYAK UYDURAMAYAN BİRÇOK BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ASKERİ HAYATINI KAYBETMİŞTİR. TÜRK ASKERİ ÖRF VE ADETLERİNE DÜŞKÜN, HER ZAMAN AİLESİNE, DEVLETİNE VE ORDUSUNA SADIKTIR. ESİR KAMPLARINDA 24 SAAT BİRBİRLERİNE DESTEK OLMUŞLAR, KAMP YAŞAMINA TOPLUCA KATILARAK HAYATLARINI İDAME ETTİRMİŞLERDİR. YÜRÜYEMEYEN ARKADAŞLARINI SIRTLARINDA TAŞIMIŞLAR, HASTA OLAN, ÜŞÜYEN ARKADAŞLARINI VÜCUTLARIYLA ISITMIŞLARDIR.
TÜRK ASKERİ, ÇANAKKALE’DE, SAKARYA’DA, DUMLUPINAR’DA YAŞATTIĞI DESTANI KORE’DE DE GÖSTERMİŞTİR. EMİR KOMUTA GEREĞİ UYGULAMAK ZORUNDA OLDUĞU BM ORDULARININ GERİ ÇEKİLME HAREKÂTLARINI BİR ZÜL SAYMIŞTIR. ÖLMEYE PROGRAMLANMIŞ ÇİN ASKERİNE MUHAREBE MEYDANLARINI DAR ETMİŞTİR. TÜRK SÜNGÜSÜ ÇİNLİLERİN KÂBUSU OLMUŞTUR.
KORE SAVAŞI AYNI ZAMANDA CANINI HİÇE SAYAN KAHRAMAN TÜRK ASKERLERİYLE DE DESTANLAŞMIŞTIR. 22 NİSAN 1951’DE, ÇİN KUVVETLERİNCE KUŞATILAN PİYADE BÖLÜĞÜNDE GÖREVLİ TOPÇU İLERİ GÖZETLEYİCİ ÜSTEĞMEN MEHMET GÖNENÇ’TEN ŞU TELSİZ MESAJI ALINMIŞTI. “DÜŞMAN BULUNDUĞUM TEPEYİ İŞGAL ETTİ. ÇOK ŞEHİT VERDİK. TELSİZCİMİZ DE ŞEHİT OLDU. KOORDİNAT VERİYORUM. BATARYALAR ATEŞ ETSİN”. BUNUN ÜZERİNE TOPÇU İRTİBAT SUBAYI DA TELSİZLE ŞU CEVABI VERMİŞTİ. “VERDİĞİNİZ KOORDİNATLAR BULUNDUĞUNUZ YERDİR” ÜSTEĞMEN GÖNENÇ’İN VERDİĞİ CEVAP ŞÖYLEYDİ: ”EVET ÖYLE. BİZ DÜŞMANA TESLİM OLMAK İSTEMİYORUZ. BİZİ ONLARA TESLİM ETMEYİN. VASİYETİMİZ BUDUR. “BİZİ ATEŞLERİMİZLE ŞEHİT EDİN” ÜSTEĞMEN GÖNENÇ’İN BU VASİYETİ YERİNE GETİRİLMİŞTİ.
BUGÜNÜN VESİLESİ İLE KORE’DE ŞEHİT OLAN ASKERLERİMİZİ MİNNETLE ANIYOR, ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM. YAŞAYAN GAZİLERİMİZE ŞÜKRAN DUYGULARIMIZI
TÜRK TUGAYI, SAVAŞ ALANLARINDA ANNE VE BABASINI KAYBEDEN, KİMSESİZ KALAN KORELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİ İÇİN SEUL-SUWAN’DA,TUGAY KARARGAHININ BULUNDUĞU YERDE “ANKARA” ADIYLA YATILI BİR İLKOKUL AÇMIŞTI. 200 CİVARINDA ÇOCUĞUN EĞİTİM GÖRDÜĞÜ VE 10 KORELİ ÖĞRETMEN VE İDARECİSİ BULUNAN BU OKUL TUGAY’IN TÜRKİYE’YE DÖNMESİYLE BİRLİKTE KAPANMIŞTIR.
TÜRK ASKERİ, KENDİ YURTLARI İÇİN TANIDIKLARI HÜRRİYET PRENSİPLERİ KADAR, BM İDEALLERİNİ DE BENİMSEMİŞ VE BU İNANÇLARINI SAVUNMAK İÇİN GEREKTİĞİNDE HAYATLARINI DAHİ FEDA ETMEKTEN GERİ KALMAMIŞLARDIR.
TÜRK ASKERİ SAVAŞ SONA ERDİKTEN SONRA DA BİR MÜDDET KORE’DE KALMAYA DEVAM ETMİŞTİR. 1961 YILINDA TUGAY TÜRKİYE’YE DÖNMÜŞ YERİNE BÖLÜK SEVİYESİNDE BİRLİK BIRAKILMIŞTIR. 1965-1971 YILLARI ARASINDA İSE MANGA SEVİYESİNDE BİR ŞEREF KITASI TOKYO’DA TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’Nİ TEMSİL ETMİŞTİR.
KORE SAVAŞI TÜRK VE G.KORE HALKI ARASINDA SARSILMAZ BİR KARDEŞLİK BAĞI OLUŞTURMUŞTUR. 2002 DÜNYA FUTBOL MÜSABAKALARINDA BU KARDEŞ HALKIN TÜRK TAKIMINA İLGİSİ TAKDİRE ŞAYANDIR.
BUGÜN GÜNEY KORE’NİN ÖNDE GELEN ŞİRKETLERİ HYUNDAİ, ROTEM VE SK GRUP ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ YATIRIMLARA İMZA ATMAKTADIR.
HYUNDAİ, ROTEM HIZLI TREN, SK GRUP İSE TELEKOMÜNİKASYON TÜP GEÇİT, TÜNEL VE OTOYOL PROJELERİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR YAPMAKTA, HER İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLER GÜN GEÇTİKÇE GELİŞMEKTEDİR.

SN. BAŞKAN
DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;

BU VESİLE İLE KORE SAVAŞI İLE BİRLİKTE TEMELLERİ ATILAN ÜLKEMİZ İLE GÜNEY KORE ARASINDAKİ BU KARDEŞLİĞİN DAHA DA YÜCELMESİNİ DİLİYOR, YÜCE HEYETİNİZİ SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.