Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

Kore kahramanları Ziverbey işkencelerinde

28.04.2010
729
Kore Savaşı’nın Amerika için başka önemli yanları da vardı. İkinci Dünya Savaşı’nın bitimiyle başlayan Soğuk Savaş’ta kılıçların tam olarak çekildiği dönemdi. Amerikan askerleri Soğuk Savaş’ın gizli yöntemlerinden olan özel harp tekniklerini Kore’de komünistlere karşı kullandı. Esir alınan Çinli ve Koreli askerler üzerinde yeni sorgulama ve işkence teknikleri uygulandı. Bu yeni işkence yöntemli sorgulamalara katılan Türk subayları da vardı. Bunların en önemlisi 12 Mart darbesinin simge ismi Faik Türün’dü.
Binbaşı Türün, Türk Tugayı’nın en önemli birimi olan Harekât Dairesi’nin başındaydı. Burada öğrendiği sorgulama yöntemlerini meşhur Ziverbey Köşkü işkencelerinde uygulamasıyla ünlendi. Darbe döneminde İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı görevinde bulunan Türün, darbeden 2 yıl sonra da emekliye ayrıldı. Bu sırada “Kadıköy’deki köşkü kontrgerilla örgütüne özel olarak hazırlattım” itirafında bulundu.
Türün’ü 12 Eylül darbesinden sonra sol örgütler tarafından öldürülme korkusu sardı. Bu nedenle artık sokağa hiç çıkmıyordu. Bu sırada ciddi bir felç geçirdi. 15 Şubat 2003’te ölen Faik Türün, ömrünün son beş yılını yatağa mahkûm olarak geçirdi.
Kore Savaşı’nda Amerikalı askerlerle birlikte işkenceli sorgulara katılan diğer önemli bir Türk subayı da Turgut Sunalp’ti. Onun görevi de Harekât Daire Başkanlığı’ydı. Sunalp de Ziverbey Köşkü işkencelerinin mimarlarındandı.
Faik Türün’ün yardımcılığını yaptı. Emekli olduktan sonra gazetelere verdiği demeçlerde sorgulara katıldığını kabul etti. Üstelik işkenceli sorgulama yöntemlerinin “özel”, sorgulamaları yapanların da “özel eğitimli” olduğunu anlattı: “Uygulanan sorgulama yöntemi özel bir teknik aslında.
Özel olarak yetişmiş insanlardır bunlar… Bir kıza copla tecavüz edildiği iddia edilmişti. İddia eden kız da ciddi şekilde komünistti.
Özür dileyerek söylüyorum, taş gibi delikanlı oğlanlar var elimizde, yirmi yaşında yirmi bir yaşında.
Yani kalkıp da bir kıza bu yoldan işkence yapacaksa copa müracaat etmek ihtiyacını hisseder mi!”
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.