Kore Savaşı – Kore Savaşı Hakkında Bilgi – Kore War

Kemal Saldıraner

25.11.2007
1.214
II.Bölük Komutanı Kemal Saldıraner’in Tugaya Verdiği Raporu

Saat 4.30da ölü ve yaralılarını çeken düşman,hemen güneyimizdeki eve giriyordu.Oraya bir er göndermek istedim,ağaçlardan ateş edilmesi erlere mani oldu. Mecburen maneviyatı yükseltmek ve onlara cesaret vermek için kendim 5 bomba alarak sürüne sürüne gittim, fakat 30m.önümüzdeki hendekte 15-20 kişinin üç sedyeyle orada biriken yaralılarını taşıdığını görünce evvelâ irkildim. Sonra yattığım yerin iki adım önünde çatal bir ağacın arasına sıkıştım. Allah’ın büyüklüğü beni bütün gözlerden esirgedi. Ağaçtan düşmanın bulunduğu yer çok iyi görünüyordu.Mesafe 3-4 m. Kadardı. Birinci bombayı hazırladım,daha emniyet mili atar atmaz dikkati çektim,ama bombayı biraz elimde tutarak attım. Arkasından ikincisini attım, evden çıkanlar beni görmüştü. Gelen altı kişi yere yattı,bundan istifade ile bir bomba daha atarak ve neticesini görmeden yerimden fırladım.Döndüğümde Ramazan yüzbaşının yaralandığını, İhsan’ın yarasını sarıp beraberce ağır makineli tüfek çukuruna girdiklerini gördüm.Ramazan yüzbaşının yaralanması,maneviyatı zaten bozulmuş eratın maneviyatını cidden sarstı. Şöyle ki; ateşin şiddetlenmesini gören bazı erlerin yerlerini terlettiği görülüyordu. Başgedikli Haydar Yazgan 9.manganın bulunduğu yere gitti. Oradaki erlerin idaresini deruhte etti ve solumuzdan kuşatılmamız muhakkak iken,bunu önledi. Zira o manganın dört kişisi üsteğmen Selahattin Eregemen’in emriyle taşlık tepeye gitmiş, fazla zayiat veren 2.takım emrinde çalışıyordu.

Şafak atmıştı. Durumu,Ramazan yüzbaşının yaralandığını üsteğmen Hilmi Sönmez’e anlattım. Hilmi Sönmez, üsteğmen Selahattin Eregemen’le bulundukları tepede mukavemetlerine devam ediyorlardı. Düşmanın girmeye uğraşması,zaman zaman arkamıza düşmesi kurtuluş ümitlerimizi söndürdü. Hiçbir tarafla irtibatımız kalmadı. Teğmen İhsan Sözeri telsizle irtibat sağlamaya çalışıyor, ama nafile…Saat 10.00 olmuştu, hava çok güzeldi. Benim takım en az ateş eden takım olduğu halde erlerde 2.5 bağ mermi, 5 havan,2 bazuka mermisi kalmıştı. Emir verdim 20m.den önce kimse ateş etmeyecek. Ben, 7.bölükten Recep Yıldız ve birkaç kişiyle uzak mesafelere ateş müsaadesi verdim. Saat 10.30 ağır makineli tüfek mermimiz bitti. Bunun üzerine “süngü tak!” kumandasını verdim. Çünkü düşman hayli keşifleşmiş. Ateşimize ve boşa giden mermimiz olmamasına rağmen, sokuluyordu. Karşımızda bir ağır makineli tüfek.Askere ağaç dallarının taranmasını emrettim. Dallardan beş,on kişinin düşmesi biraz olsun benim gibi herkesi sevindirmişti. Üsteğmen Hilmi Sönmez’e: ”Ben buradan hücum edeceğim”dedim ve ileri fırladım. Arkamdan yalnız iki kişi geliyordu. Gedikli çavuş Muhittin Teomen,çavuş Recep Yıldız vardı. Yerimden kalkerken kolumdan hafifçe yaralandım. Hilmi Sönmez’de bulunduğu yerden süngü hücumuna kalkmıştı. Boyun noktasında karşılaştık. Onlara yönlendirilen bir makineli tüfeği Hilmi Sönmez bana işaret etti. Elimde bulunan bombayı attım. Ve mevziîye girdim. Tüfek başında yatan adama süngümü batıramadım. Kolumu oynatamıyordum. Düşman yerinden fırlayarak kasaturamı tuttu. 20- 30 saniye böyle çekiştik. Geriden beş kişi daha çıkınca şaşırdım ve boş duran düşman makineli tüfeğinin başına geçerek ateşe başlamak istedim. Bu durumu gören erler süngü hücumuna kalkmışlardı ve düşmanı süngülemişlerdi. Bütün silahlarını bırakan düşman o silahların cephanesiyle takip edilmişti. Düşman çekilince silah, cephane ve bombalarını topladık. Alınan silahlar dört ağır makineli tüfek, iki bazuka, bir havan ve diğer hafif silahlardı. Üsteğmen Hilmi Sönmez kendisinin iki manga ile orada kalacağını bizim çekilmemizin onun çekilmesini kolaylaştıracağını söyledi.

Üsteğmen Şerif Yavuz, ele geçen ağır makineli tüfeklerle nasıl ateş edileceğini tüfeklerin başına koyduğumuz erlere öğretti.

İhsan Sezer 2. Taburla irtibat sağlamıştı.

Üsteğmen Selahattin Ereğemen 2. Tabur komutanı ile konuşmuş, çekilmemizi emretmişti.

Selahattin Ereğemen’i 2. Tabura gönderdik. Daha dereye inerken tabandaki evden ateşi yedi. Tekrar gelip bazukayı alıp gitti. Evi yaktı , dolayısıyla hem irtibat sağladı , hem çekilme yolunu açtı. Bende yaralıları geçirecektim. Teğmen İhsan yaralıları toplayıp yaralarını sarmakta ve geçirmekte çok yardım etti.

Emniyet tertibi alarak hafif yaralıları, kolundan hafif yaralı İbrahim Bilgin’ le gönderdim. Ramazan Yzb. çok kan kaybetmiş ve şuurunu kaybetmişti. Kendisini zorlukla geçirdim.

Bu sırada çekilmemizi temin için 2. Taburdan bir manga, başında bölük komutanı bir gösteriş taarruzu yaptı. Ancak iki tank himaye için gelmişti. Alay haber subayı Muzaffer Sebükcebe yaralılarımızı nakil için vasıta verdi ve kendi cipi ile de Ramazan Yzb. kurtardı. 2. Tabur ve 2. Bölük çekilmesini tamamlamak üzeredir. Tepede aldığımız silahların çoğunu imha ettikse de bazıları bubi tuzağı çıktığından imha edemediğimiz de olmuştur.

Hilmi Sönmez çekilirken lâyıkıyla himaye edilemediğinden ve Taşlı tepe doğusundaki ev imha edildiğinden şiddetli ateşle çok zayiat verdi. Oradan toplu denecek şekilde Kaechon’a geldik. Ramazan Yüzbaşı hastaneye gitmiş daha sonrada Türkiye’ ye göndermişler. Üsteğmen Selahattin Ereğemen 431’ de şehit olmuştur. Er Recep Yıldız 431’ de şehit olmuştur.

2.BL.3.TK.K.P.TĞM

Kemal Saldıraner

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.