ucuza ucak bileti ucak bileti sorgula beşiktaş haber technology news today date pleksi glas
26 Kasım 1950 - Kunuri Muharebesi - Kore Savaşı, Kore şehitleri, Korean Warm

Saat 18. 00’de harekete geçirilen pekiştirilmiş keşif birliğinden beş dakika sonra, 1. piyade iki bölüğü ile tugay havan bölüğü keşif birliğini izler. 2. tabur ilkin yaya olarak ve sonra kolordudan gelen kamyonlarla sevk olunur. 1. taburdan boşalan tugay ulaştırma bölüğünün araçları geri gelerek önce yaya yürümeye başlayan 3. taburu bindirirler. Bu sırada tugayın motorlu topçu taburu 25. Amerikan tümen bölgesinde Kunuri’ye gelerek Choyang-myon’a gönderilir. Tugayın son birliklerinin bu bölgeye varmaları, gece yarısından sonraya ve konup istiharete geçmeleri ise 27 Kasım 1950 saat 03. 00’e kadar sürer.

Tugayımız yolda ilerlerken başsız, beşer onar kişilik Güney Koreli birkaç asker grubuna rastlar. Bunların bir kısmı silahlı, bir kısmı da silahsızdır. Yapılan sorgularında Kore kolordusunun 7. tümeninden olduklarını, büyük düşman kuvvetlerinin taarruzu karşısında, tümenlerinin dağıldığını, Sunchon'da toplanacaklarını, düşman ve kolorduları hakkında bir bilgilerinin olmadığını ifade ederler. Aralarında subay olduğu anlaşılan birine, toplanmaları ve tugayımızla birlikte, düşmanla çarpışmaları için bir deneme olarak yapılan teklifi subay adeta dehşetle karşılar, buna muktedir olamayacaklarını korku ve heyecanla ifade eder ve tugayımızdan alel acele kaçarak uzaklaşmaya çalışır. Bunlar görünüşleriyle madden ve manen bitkin haldedirler. Tugay komutanı Tahsin Yazıcının emriyle yakınlarda olmalarının zararına binaen, inzibatlara toplattırılarak kolorduya gönderilirler.

27 Kasım sabahına kadar 9. kolordudan dost ve düşman grubu hakkında hiç bir bilgi verilmemiş, tugay sağ ve solunda bir dost birlik olmaksızın, yalnız başına durumun meçhulleri içindedir. O gece kuru ayaz bir havanın dayanılmazlığına rağmen sakin bir şekilde geçirilir.


Kore Savaşı Facebook Grubu


Her Hakkı Saklıdır © 2008 - 2018 www.Koresavasi.Com © | Kore Savaşı

Bu site Kore Savaşı'nda şehit olan 741 Şehit ve binlerce Gazimizin anısı için yapılmıştır.

Copyright © 2008 - 2018 www.Koresavasi.com | Tasarım Selim ÇELİK | Hosting Gezweb Tasarım