ucuza ucak bileti ucak bileti sorgula beşiktaş haber technology news today date pleksi glas
Celal Dora

Kore Savaşı Haberleri

mod_sj_meganews

  2010 yılında ziyaret etmiş olduğumuz Kore Şehit'liğinin fotoğraflarının tamamı Kore ...
Türkiye’nin Kore Savaşı’na dahil oluşunun 60 yılı doldu. Gerekli miydi biliyorum ama o gün için ...
Şehit Mustafa ÇELİK'in oğlu; Mehmet ÇELİK, Türk-İslam aleminin Ramazan Bayramını en içten ...
Kore Şehitlerimizin anısına açmış olduğumuz Www.Koresehidi.Net domain isminde; arama motorlarında ...
Kore savaşı hakkında daha detaylı bilgi alabilmek ve yapılabilecek Kore gezileri hakkında güncel ...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Kore seyahatinin 3’üncü gününde Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. ...
  Kore Pusan şehitliğinde bulunan 1005 şehidimizin güncel listesine ulaşmak için tıklayınız. Bu ...
  Henüz 1 ay 15 gündür iktidarda olan Adnan Menderes, meclisteki ilk zorlu sınavını 30 Haziran ...
Yaklaştı yeni yıl demeden daha Ateşe tutuldu dünya kardeşler. Birleşik kuvvetler bütün her saha ...

1902 doğumlu ve Harputlu’dur. Kore Savaşı’nda gösterdiği üstün başarı ve kahramanlıkları, dünyanın takdirini toplamıştı. Efsanevi bir komutandı. Savaş sonrasında, kendisi CHP’den, Kore Savaşı’ndaki komutanı Tahsin YAZICI ise Demokrat Parti’den meclise girmişlerdi. Aralarında, Kore’de başlayan anlaşmazlık ve suçlamalar, mecliste, gazetelerde yayımlanan anılarında ve yazdıkları kitaplarda da devam etmiştir.

Kore Savaşı’nın efsane isimlerinden Albay Celal DORA, 1951’de yaşanan bayram namazı hadisesini şöyle anlatıyor:“6 Temmuz 1951 günü, Ramazan Bayramı’nın birinci günü idi Bayram namazını ihtiyat bölgesinin ortasında ve etrafı yüksek kavak ağaçları ile çevrili zümrüt gibi yemyeşil büyük çayırlıkta bütün tugayca toplu olarak kılmamızı kararlaştırdıktan sonra içimde bir ürperti hissetmiştim

Beş bin kişi namazda iken maazallah düşmanın bir uçak filosunun, taarruzuna uğradığımız taktirde ne büyük bir felâkete uğrayacağımızı gözümün önüne getiriyor ve bir türlü gönlüm razı olmuyordu General Tahsin YAZICI’ya taburların kendi bölgelerinde ve ayrı ayrı namazlarını kılmalarını teklif ettiysem de imam adedinin azlığı yüzünden bu teklifime imkân görülmemişti

O sabah, hava çok açık ve berraktı. En küçük bir parça bulut dahi yoktu Birlikler çayırlık bölgeye gelirken onlarla birlikte bir sis tabakası da çayırlık üzerine çökmeye başlamıştı. Cemaat çoğaldıkça bu sis tabakası da kesafet peyda etmiş ve 10 metre ilerisi görünmez bir hâl almıştı

Bir hikmeti ilâhi bu sis tabakası yalnız kavaklık bölgenin dışında inhisar etmiş ve bu bölgenin dışında kalan sahada, sisten hiçbir emâre görülmemişti. Cenâbı Hakk’ın Türk birliğini koruduğunun en büyük nişanesi olan bu sis tabakası içinde namazımızı kıldıktan, duâsını yaptıktan ve bunu müteakip birbirimizle sarmaş dolaş bayramlaştıktan sonra birlikler kendi bölgelerine giderlerken sis de birdenbire ortadan kaybolmuştu

Kore Kahramanı Albay Celal DORA ile ilgili olarak onu çok yakından tanıyan değerli büyüğümüz, eski Elazığ belediye başkanlarımızdan, emekli Öğretmen Sayın Şükrü KACAR’a anılarını bizimle paylaşmasını rica ettik. Memnuniyetle, diyerek anlatmaya başladı:

“Elazığ’ın yetiştirdiği ünlü askerlerden biri de hiç kuşkusuz Celal DORA’dır. Yakup Şevki Paşa gibi, o da anılması gereken kahramanlardan biridir.

Kore Savaşı’nda, Kore Türk Birliği’nin başında giden Albay Celal DORA, bir yerde bize yakınlığı olan bir askerdi.

Celal DORA, amca Hüseyin Ağa’nın torunları Kaptan Şevket GÜRLER ile Fikret GÜRLER’in dayısıydı. Şevket ve Fikret GÜRLER’in anneleri erken yaşta vefat edince, babaları Mustafa Ağa (Mustafa GÜRLER) ikinci evliliğini Celal DORA’nın kız kardeşi olan Mevhibe Hanım’la yapmıştı.

Bu iki kardeşi de okutan ve yetiştiren bu hanım olmuştu.

Bilindiği gibi Celal DORA, Kore Savaşı’nın en kötü bir anında Türk Bayrağını beline sararak düşman kuşatmasını yarmış ve Türk birliği kadar, öteki birlikleri de mutlak bir ölümden kurtarmıştı.

Ne yazık ki biz Elazığlılar Celal DORA’ya sahip çıkamadığımız gibi ismini de bir yere veya herhangi bir kuruluşa veremedik. Bu durum hepimizin ayıbı olmuştur.

Onu şükranla yâd ediyor, yaptığı hizmetlerin önünde saygı ile eğiliyoruz.”

 

Kaynak:Zekeriya BİCAN - SEKİZİNCİ ŞEHİR İZ BIRAKANLAR

Her Hakkı Saklıdır © 2008 - 2017 www.Koresavasi.Com © | Kore Savaşı

Bu site Kore Savaşı'nda şehit olan 741 Şehit ve binlerce Gazimizin anısı için yapılmıştır.

Copyright © 2008 - 2017 www.Koresavasi.com | Tasarım Selim ÇELİK | Hosting Gezweb Tasarım