ucuza ucak bileti ucak bileti sorgula beşiktaş haber technology news today date pleksi glas
60. Yılında Kore Savaşı - Kore Savaşı Haberleri - Kore Savaşı, Kore şehitleri, Korean Warm

Türkiye’nin Kore Savaşı’na dahil oluşunun 60 yılı doldu. Gerekli miydi biliyorum ama o gün için gitmeye can atanlar, vatan kurtaracağız gitmeliyiz diyenler çok olmuş.

Kore Savaşı, Amerikan doyumsuzluğunun bir eseri. 2. Dünya Savaşı sonrası Sovyetler Birliği ve ABD nasıl bölüştüklerini bilmediğim bir şekilde Japonya’nın elinden alınan Kore toprakları parçalıyorlar ve bir süre sonra yerel hükümetler kurarak sadece olanları gözlüyorlar. İşte olay bundan sonra büyüyor.

Sonra kurulan bu iki kardeş ülke arasında anlaşmazlıklar baş gösteriyor ve Amerika, güdümündeki Güney Kore’ye malzeme yardımı yapmaya karar veriyor. Sonra ABD bir tasarı hazırlıyor ve Birleşmiş Milletlere sunuyor. Tasarı kabul ediliyor ve Kuzey Kore saldırgan ilan ediliyor. Kuzey Kore’den en kısa sürede birliklerini eski sınır olan 38. enlemin kuzeyine çekmesini istiyor. Kuzey Kore ise tınlamıyor bile. Bunun üzerine 27 Haziran 1950 tarihinde BM’de Güney Kore’ye yardım kararı alınıyor. Bundan sonra coniler canhıraş kardeşlerini kardeşlerinden korumaya girişiyor.


Kore Savaşı Facebook Grubu


Her Hakkı Saklıdır © 2008 - 2018 www.Koresavasi.Com © | Kore Savaşı

Bu site Kore Savaşı'nda şehit olan 741 Şehit ve binlerce Gazimizin anısı için yapılmıştır.

Copyright © 2008 - 2018 www.Koresavasi.com | Tasarım Selim ÇELİK | Hosting Gezweb Tasarım