ucuza ucak bileti ucak bileti sorgula beşiktaş haber technology news today date pleksi glas
Üç Amerika'lı Esirin Türk Askerleri Tarafından Kurtarılışı - Kore Savaşı Anıları - Kore Savaşı, Kore şehitleri, Korean Warm

ALBAY CELAL DORA’ NIN ANLATIMIYLA ÜÇ AMERİKALI ESİRİN TÜRK ASKERLERİ TARAFINDAN KURTARILIŞI:

“ Tanklarla takviyeli vadi boyunca ileri sürülen bir takım kuvvetindeki keşif kolumuz vadi içinde düşman elinde bulunan köye girememiş ve tanklar bir müddet topları ile köyün bir kısmını tahrip edip yangın çıkarttıktan sonra geriye dönerlerken 10 yaşlarında bir Koreli çocuk koşarak tankların yanına gelmiş ve yazılı bir kâğıdı tank takım komutanına vermişti. Bu kâğıt köyde bulunan üç Amerikan eri tarafından yazılmış ve Koreli çocuğa yalvarılarak gönderilmişti. Kâğıtta kendilerinin üç ay evvel esir olduklarını ve Çinliler tarafından ikmal işlerinde çalıştırıldıklarını ve fakat şimdi ayakları donmuş bulunduğundan hareket kabiliyetlerinden mahrum kaldıklarını anlatarak kurtarılmalarını rica ediyorlardı.

Akşam keşiften dönen tank bölük komutanı bu durumdan beni haberdar edince ertesi günü keşif kolunu daha kuvvetli olarak tertip edip yapılan taarruzla köy düşmandan alınmış ve düşman bu üç Amerikalı esiri köyde terk etmek mecburiyetinde kalmışlardı. Keşif kolumuz tarafından kurtarılan bu Amerikalı esirler dönüşte Alay muharebe idare yerine getirildikleri zaman şahidi olduğumuz manzara çok hazindi. Sarışın sakalları bir tutamdan fazla uzamış, ayakları bileklerinden itibaren sapsarı bir kemik halinde kalmış, etleri düşmüş, çektikleri ızdıraptan bütün vücutları kadit hale gelmiş durumdaydılar. Doktorlarımız bu askerleri teselli bakımından ayaklarını pansuman yaparak el ve yüzlerini alkolle temizlemişlerdi.

Bu üç Amerikalı asker ilk yardım tedavileri yapıldıktan sonra ambulanslara bindirilerek tümene sevk edilmişler ve bu ümitsiz hallerinde bile kendilerinin kurtardığımızın minneti altında tekrar tekrar teşekkür etmişlerdi. ”


Her Hakkı Saklıdır © 2008 - 2018 www.Koresavasi.Com © | Kore Savaşı

Bu site Kore Savaşı'nda şehit olan 741 Şehit ve binlerce Gazimizin anısı için yapılmıştır.

Copyright © 2008 - 2018 www.Koresavasi.com | Tasarım Selim ÇELİK | Hosting Gezweb Tasarım