ucuza ucak bileti ucak bileti sorgula beşiktaş haber technology news today date pleksi glas
Kore savaşı gazileri New York'ta anıldı

Kore Savaşı Haberleri

mod_sj_meganews

  2010 yılında ziyaret etmiş olduğumuz Kore Şehit'liğinin fotoğraflarının tamamı Kore ...
Türkiye’nin Kore Savaşı’na dahil oluşunun 60 yılı doldu. Gerekli miydi biliyorum ama o gün için ...
Şehit Mustafa ÇELİK'in oğlu; Mehmet ÇELİK, Türk-İslam aleminin Ramazan Bayramını en içten ...
Kore Şehitlerimizin anısına açmış olduğumuz Www.Koresehidi.Net domain isminde; arama motorlarında ...
Kore savaşı hakkında daha detaylı bilgi alabilmek ve yapılabilecek Kore gezileri hakkında güncel ...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Kore seyahatinin 3’üncü gününde Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. ...
  Kore Pusan şehitliğinde bulunan 1005 şehidimizin güncel listesine ulaşmak için tıklayınız. Bu ...
  Henüz 1 ay 15 gündür iktidarda olan Adnan Menderes, meclisteki ilk zorlu sınavını 30 Haziran ...
Yaklaştı yeni yıl demeden daha Ateşe tutuldu dünya kardeşler. Birleşik kuvvetler bütün her saha ...

Kore Savaşı Gazileri New York'ta Türkevi'nde düzenlenen bir toplantıda anıldı. İstanbul Üniversitesi Mezunları-USA tarafından düzenlenen ve Amerika Türk Koalisyonu (Turkish Coalition of America-TAC) tarafından desteklenen programa, 1950-1953 yıllarında Kore'de Türk askerleriyle birlikte savaşan Amerikalı Kore gazileri katıldı.

Derneğin başkanı Mehveş Sönmez tarafından sunulan etkinlikte New York Başkonsolosu Mehmet Samsar bir konuşma yaptı.

Kore savaşı gazileri New York'ta anıldı

 

Samsar konuşmasında, Türk askerlerinin başta Koreli ve Amerikalı askerler olmak üzere 20 BM ülkesinin askerleriyle birlikte BM'nin ilk barışı koruma operasyonunda Kore adasında barışı korumak ve Güney Kore'nin bağımsızlığı için omuz omuza savaştıklarını söyledi. Türkiye'nin 5.453 asker gönderdiği savaşta 717 şehit verdiğini ve 2.246 askerinin gazi olduğunu anımsatan Samsar, Türk askerlerinin ABD birliklerini kuşatmadan ve ölümden kurtardığını da vurguladı.

Konuşmasında, BM birliklerinin komutanı General Douglas Macarthur'un Türk askerleriyle ilgili sözlerinden alıntı yapan Samsar, BM komutanının ''Türk askeri kahramanların kahramanıydı, cephanesi bittiği zaman bile süngüsünü takarak yüz yüze savaşta büyük başarılar gösterdi. Şehitlerini geride bırakmadı. Yaralılarını da ne kadar zor olursa olsun sırtına alıp savaş meydanından çıkarttı. Onlar için imkansız olan hiçbir şey yoktu'' sözlerini anımsattı.

Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılmasının Türkiye ile Güney Kore ilişkilerinin gelişmesine yol açtığını ifade eden Samsar, aynı şekilde Türkiye ile ABD arasındaki dostluk ve müttefiklik ilişkisinin de güçlendiğini söyledi.

Kore savaşı gazileri New York'ta anıldı

 

ABD'nin kuzeybatı bölgesi Kore Gazileri Derneği Başkanı Jack Chin de yaptığı konuşmada, Günay Kore'nin Türkiye'ye minnettar olduğunu kaydetti ve New York Başkonsolosu Mehmet Samsar'a ''Barış Büyükelçisi'' ödülünü takdim etti.

Kore savaşı gazileri New York'ta anıldı

ABD Kore Gazileri Derneği Başkanı Joseph Calabria da yaptığı konuşmada, bilmedikleri bir yere gidip savaştıkları Kore'de Türk askerlerinin son derece mükemmel askerler olduğunu gördüklerini anlattı. ''Türk askerleriyle birlikte anılmaktan her zaman büyük gurur duydum'' diye konuşan Calabria, Kore Savaşı'nın hiçbir zaman unutulmayacağını ve unutulmaması gerektiğini belirtti. Calabria, New York'ta bu yılki Kore Şehitlerini Anma Törenini 27 Haziran'da yapacaklarını da bildirdi.

Programda New York'un Staten Island bölgesinde bulunan ''Cpl. Allan F. Kivlehan Kore Gazileri Derneği'' ile Long Island'da bulunan ''Central Long Island Kore Gazileri Derneği'' yöneticileri de konuşmalar yaptılar.

 

Kore savaşı gazileri New York'ta anıldı

 

Amerikalı Kore Savaşı gazileri, Türk askerlerinin''iyi savaşçılar'' olmalarının yanı sıra son derece arkadaş canlısı ve cömert olduklarını belirttiler. Türk askerlerini tanımaktan gurur duyduklarını söyleyen Kore gazilerinden bazıları da Türk askerleriyle olan anılarını anlatırken duygulu anlar yaşadı.

Kore savaşı gazileri New York'ta anıldı

 

William Edward Alli'nin Kore Savaşı'yla ilgili yazdığı ''Too Young For a Forgettable War'' adlı yeni kitabını tanıttığı programda, ayrıca Ali Çınar ve İbrahim Kurtuluş tarafından hazırlanan  Kore gazileriyle ilgili belgelerin ve fotoğrafların yer aldığı film de gösterildi.

AA

Kore savaşı gazileri New York'ta anıldı
Kore savaşı gazileri New York'ta anıldı

Kore savaşı gazileri New York'ta anıldı

Her Hakkı Saklıdır © 2008 - 2017 www.Koresavasi.Com © | Kore Savaşı

Bu site Kore Savaşı'nda şehit olan 741 Şehit ve binlerce Gazimizin anısı için yapılmıştır.

Copyright © 2008 - 2017 www.Koresavasi.com | Tasarım Selim ÇELİK | Hosting Gezweb Tasarım