ucuza ucak bileti ucak bileti sorgula beşiktaş haber technology news today date pleksi glas
Kanıyla Türk Bayrağı çizerek kurtulmuş

Kore Savaşı Haberleri

mod_sj_meganews

  2010 yılında ziyaret etmiş olduğumuz Kore Şehit'liğinin fotoğraflarının tamamı Kore ...
Türkiye’nin Kore Savaşı’na dahil oluşunun 60 yılı doldu. Gerekli miydi biliyorum ama o gün için ...
Şehit Mustafa ÇELİK'in oğlu; Mehmet ÇELİK, Türk-İslam aleminin Ramazan Bayramını en içten ...
Kore Şehitlerimizin anısına açmış olduğumuz Www.Koresehidi.Net domain isminde; arama motorlarında ...
Kore savaşı hakkında daha detaylı bilgi alabilmek ve yapılabilecek Kore gezileri hakkında güncel ...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Kore seyahatinin 3’üncü gününde Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. ...
  Kore Pusan şehitliğinde bulunan 1005 şehidimizin güncel listesine ulaşmak için tıklayınız. Bu ...
  Henüz 1 ay 15 gündür iktidarda olan Adnan Menderes, meclisteki ilk zorlu sınavını 30 Haziran ...
Yaklaştı yeni yıl demeden daha Ateşe tutuldu dünya kardeşler. Birleşik kuvvetler bütün her saha ...
Konya’da Kore Gazisi 80 yaşındaki Hasan Alanlı, Kore Savaşı’nda atılan bombanın şarapnel parçasıyla 58 yıldır yaşamanı sürdürüyor.
Kendisini ”Atatürk Askeri” olarak tanımlayan 7 çocuk babası Hasan Alanlı (80), AA muhabirine, çok küçük yaşlarda Atatürk’ü gördüğünü ve çok etkilendiğini söyledi.

Alanlı, yaklaşık 60 yıl önce vatani görevine Diyarbakır’da topçu olarak başladığını daha sonra Kore Savaşı’na katılmak üzere 33 günlük deniz yolculuğunun ardından silah arkadaşlarıyla bu ülkeye gittiğini anlattı.

Yaşadıkları ve gördüklerinin kelimelere sığmayacağını, çok kötü günler geçirdiğini ancak verdiği mücadeleden dolayı onurlu ve mutlu olduğunu belirten Alanlı, ”Birçok çatışmaya girdim. Gözümün önünde arkadaşlarım şehit oldu. Özellikle Resul Çavuş’un kollarımda son nefesini verişini hiç unutamıyorum. Atılan bomba sonrası ağır yaralandı, benimle helalleştikten sonra da hayatını kaybetti. Onun şehit olduğu yerin toprağını Ankara’ya getirdim” dedi.

-58 YILDIR ŞARAPNEL PARÇASI İLE YAŞIYOR-

Kore’de bulunduğu zaman diliminde unutamayacağı çarpışmalar yaşadıklarını ve kahramanca savaştıklarını ifade eden Alanlı, şöyle konuştu:

”Düşman bizi pusuya düşürdü. Bombalar üzerimize yağıyordu. Arkadaşlarım ‘vatan sağolsun’ deyip şehit oluyorlardı. Atılan bir bombanın şarapnel parçası ayağıma, yüzüme ve başıma isabet etti. Ağır yaralanmışım. Uzun süre hastanede kaldım. Başıma isabet eden şarapnel parçası beyin zarıma yakın bir yerde kaldı Alındığı zaman felç olabilirmişim. O yüzden parçayı almadılar. Bu nedenle 58 yıldır başımdaki bu şarapnel parçası ile yaşıyorum. Yapılan tedavinin ardından yeniden cepheye koşup arkadaşlarıma yardım ettim.”

- KANIYLA TÜRK BAYRAĞI ÇİZMİŞ -

Bir çatışmada ise son mermisine kadar savaştığını ancak 9 arkadaşıyla düşmana esir düşmekten kurtulamadığını anlatan Alanlı, şöyle devam etti:

”Tam 7 ay 23 gün esir kaldık. Türk askerine yakışır şekilde hiç boyun eğmedik. Hep başımız dik oldu. Bize, sürekli dağda odun kestirip taşıtıyorlardı. Bir gün 9 arkadaşımla bir yolunu bulup, dağdan kaçmayı başardık. Ancak 7 arkadaşımın vurulduğunu öğrendim. Bir arkadaşımla bizim askerlerin bulunduğu yere geldiğimizde bizi düşman zanneden Türk askerleri üzerimize ateş açmaya başladı. Hemen gömleğimizi çıkarttık, elimizi bıçakla kesip kanımızla üzerine Türk Bayrağı çizdik. Bizi böylelikle tanıdılar. Orada geçen 14 ayın ardından tekrar Türkiye’ye döndük. Ancak yaşadıklarımı bugün bile unutamıyorum. Savaşlarda projektör kullanıldığı için evde çok aydınlık bir odada oturmak istemiyorum. Teşhir olacağımı düşünüyorum. Böyle bir iz kaldı bende.”

Alanlı, askerden geldikten sonra tekrar doktorlara beynindeki şarapnel parçasını gösterdiğini ancak alınamayacağını öğrendiğini, hayatta her şeyin kendisine o anları hatırlattığını ancak gazi olmaktan çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Her Hakkı Saklıdır © 2008 - 2017 www.Koresavasi.Com © | Kore Savaşı

Bu site Kore Savaşı'nda şehit olan 741 Şehit ve binlerce Gazimizin anısı için yapılmıştır.

Copyright © 2008 - 2017 www.Koresavasi.com | Tasarım Selim ÇELİK | Hosting Gezweb Tasarım